Zapalenie oskrzeli – objawy

Zapalenie oskrzeli jest chorobą dolnych dróg oddechowych, możemy wyróżnić zapalenie oskrzeli ostre lub przewlekłe. Jeśli chodzi o ostre (nagłe) zapalenie oskrzeli to w 90% wywołane jest przez wirusy, a jedynie w 10% przez bakterie. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest groźniejsze dla zdrowia w skutek długotrwałego działania czynnika szkodliwego (najczęściej tytoniu), co prowadzi do trwałego uszkodzenia dróg oddechowych.

W zależności od tego, z jakim rodzajem zapalenia oskrzeli mamy do czynienia mogą występować odmienne objawy. Pierwszym i jednym z najważniejszych objawów zapalenia oskrzeli jest suchy kaszel, który nasila się z rana, zaraz po przebudzeniu. Często wraz z kaszlem odkrztuszany jest gęsty szaro-żółtawy śliz. Innymi objawami są: ból gardła, świszczący oddech oraz zatkany nos. Dodatkowo długo utrzymujący się kaszel powoduje ból w klatce piersiowej i przeponie, jesteśmy senni, otępiali, a nasz oddech jest mocno przyśpieszony (więcej niż trzydzieści oddechów w ciągu jednej minuty). Do innych objawów zapalenia oskrzeli zaliczamy: uczucie ucisku w klatce piersiowej, dreszcze towarzyszące gorączce, duszności, które są przyczyną skurczu oskrzeli. Najczęściej wówczas pojawia się również świszczący oddech, co nie rokuje najlepiej. Duszności i świszczący oddech mogą rokować przewlekanie się naszego ostrego zapalenia oskrzeli. Co prowadzić może do przewlekłego astmatycznego zapalenia oskrzeli.

Ostre zapalenie oskrzeli występuje w skutek zakażenia dolnych dróg oddechowych. Choroba trwa mniej niż trzy tygodnie, głównym objawem jest kaszel i co najmniej jeszcze jeden inny objaw mogący świadczyć, że mamy zapalenie oskrzeli. Ostre zapalenie oskrzeli jest często powikłaniem po przeziębieniu lub grypie, które atakują z kolei górne drogi oddechowe.

Większość z nas leczy ostre zapalenie oskrzeli w domu, co nie jest błędem pod warunkiem, że gdy objawy się nasilą lub są nietypowe to niezwłocznie zgłosimy się do lekarza. Zaniepokoić nas powinny takie objawy jak: silny, utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie kaszel, występowanie gorączki utrzymującej się stale przez kilka dni, gdy podczas kaszlu zaobserwujemy, że plujemy krwią.

Zapalenia oskrzeli nie powinny lekceważyć osoby chorujące na płuca, bądź serce (niewydolność serca, astma itp.). Ostre zapalenie oskrzeli w większości wywołane jest prze wirusy, dlatego też leczenie antybiotykami może okazać się nie skuteczne. W leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli zaleca się zwalczanie objawów. W przypadku zapalenia oskrzeli nie zawsze od razu trzeba korzystać z pomocy lekarskiej, należy jednak mieć na względzie, że objawy te są podobne do zapalenia płuc, którego bez pomocy lekarskiej, w warunkach domowych nie wyleczymy.

W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, objawy nasilają się zwłaszcza w okresie zimowym. Objawy nawracają kilka razy w roku i trwają łącznie dłużej niż trzy miesiące w roku. Przewlekłe zapaleni oskrzeli spowodowane jest zazwyczaj przez palenie tytoniu lub przebywanie w warunkach gdzie w powietrzu mogą się znajdować substancje drażniące nasze dolne drogi oddechowe. W przypadku naszego kontaktu z dymem tytoniowym objawy mogą się nagle nasilić. Zaleca się unikania oziębienia organizmu oraz unikanie środowiska gdzie narażeni będziemy na wdychanie substancji toksycznych. Dla osób palących zaleca się bezwzględne zaprzestanie palenia tytoniu.

Przy zapaleniu oskrzeli nie zawsze występują wszystkie objawy. Czym wyżej zlokalizowane są stany zapalne tym, bardziej dokucza nam kaszel i w mniejszej ilości odkrztuszamy śluz. Sam kaszel może świadczyć o zapaleniu tchawicy lub chorobie górnych dróg oddechowych. Najważniejszymi objawami zapalenia oskrzeli jest suchy uporczywy kaszel wraz z odkrztuszaniem wydzieliny z płuc koloru szarego z żółtym oraz występowanie innych objawów typowych dla zapalenia oskrzeli opisanych powyżej.

Zapalenie oskrzeli, jest chorobą, która znacznie osłabia organizm, atakuje dolne drogi oddechowe. Choroba ta przybiera formę ostrą albo przewlekłą. Forma, jaką przybiera zapalenie oskrzeli zależy od przyczyny jego powstawania, obie formy objawiają się identycznie. Podstawowym objawem jest kaszel, występuje on praktycznie u każdego chorego, początkowo jest to słuchy kaszel, który z czasem przechodzi w wykrztuśny, odkrztuszania wydzieliny głównie występuje rano. Kaszel zazwyczaj jest bardzo uciążliwy i pojawia się napadowo. Zapaleniu oskrzeli towarzyszy także ogólne osłabienie organizmu, gorączka (świadczy o bakteryjnym rozwoju choroby). Duszności, świszczący oddech, bóle w klatce piersiowej, złe samopoczucie oraz ból gardła występują nie zawsze oraz nie wszystkie na raz.

Przy zapaleniu oskrzeli, każdorazowo konieczna jest wizyta u lekarza, a w dalszej części leczenia ścisłe stosowanie się do jego zaleceń. Zaleca się powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa chory nie było suche, zabrania się również palenia papierosów.

Komantarze