Zapalenie oskrzeli – leczenie

Zapalenie oskrzeli jest dość częstą chorobą spotykaną zwłaszcza u małych dzieci. Głównymi objawami zapalenia oskrzeli jest uporczywy kaszel oraz odksztuszanie wydzieliny ropnej. Najczęściej chorujemy na zapalenie oskrzeli, gdy nasz organizm jest osłabiony. Należy mieć na względzie, że do zapalenia oskrzeli może dojść w wyniku zakażenie wywołanym przez wirusy bądź bakterie. Bakteryjne zapalenie oskrzeli występuje bardzo rzadko w ok. 90% mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem oskrzeli. W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli, które wywołane jest długotrwałym podrażnieniem dróg oddechowych np. przez palenie papierosów lub szkodliwe substancję toksyczne w miejscu pracy proces leczenia jest odmienny.

Sposób leczenia uzależniony jest od tego, z jakim rodzajem zapalenia oskrzeli mamy problem oraz kto jest pacjentem, inaczej przebiega proces leczenia u dorosłych a inaczej u dzieci. Wirusowe zapalenie oskrzeli rozwija się w ciągu nawet jednej doby. Leczenie przeprowadza się objawowo, czyli jak choroba przebiega bez objawów gorączki podawane są jedynie leki wykrztuśne. Przy zapaleniu oskrzeli zaleca się spędzenie kilku dni w łóżku oraz wypoczynek. Jeśli podczas choroby mamy gorączkę oraz bóle mięśni i stawów dodatkowo do terapii dołączane są leki przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Sposób leczenia zasadniczo nie różni się od zwykłego przeziębienia. W przypadku powrotów infekcji zalecane jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Jeśli zapalenie oskrzeli wywołane jest przez bakterie, a nie wirus to bez antybiotyków nie wyleczymy choroby.

Jeżeli chodzi o leczenie domowymi sposobami powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa chory. W przypadku choroby u dzieci zaleca się delikatne oklepywanie pleców dziecka w celu ułatwienia odksztuszana wydzieliny ropnej. Oklepywanie wykonujemy dłonią złożoną w kształcie łódki zaczynając od dolnych partii pleców ku górze.

Objawy zapalenia oskrzeli potrafią się utrzymywać dość długo nawet do dwudziestu jeden dni. Lekarze ostrzegają, że nie należy lekceważyć tej choroby, gdy choroba nas dopadnie powinniśmy odpuścić sobie na kilka dni pracę, wziąć zwolnienie lekarskie i pozostać w łóżku. Pozostanie w domu zaleca się nie tylko w celu uniknięcia zarażenia innych pracowników w firmie, ale również, aby uniknąć niebezpiecznych powikłań. W przypadku, gdy przebieg choroby jest ciężki lekarz może przepisać również leki wziewne rozszerzające oskrzela. W przypadku małych dzieci oraz osób starszych ze względu na mniej odporny organizm konieczna może być hospitalizacja w szpitalu.

Podjęcie decyzji czy do terapii włączyć antybiotyki czy nie jest wcale prosta. Lekarz na podstawie objawów musi, bowiem rozpoznać, z jakim rodzajem zapalenia mamy do czynienia. Zdarzają się przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie oskrzeli, które w trakcie trwania choroby zostaje dodatkowo zaatakowane przez bakterie. Wówczas powinniśmy traktować zapalenie oskrzeli, jako bakteryjne, a nie wirusowe. Inną wskazówką podpowiadającą, że mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem oskrzeli jest gorączka utrzymująca się nieprzerwanie przez kilka dni.

Zapalenie oskrzeli nieleczone lub leczone nieprawidłowo może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia płuc. Najbardziej narażone są na tego typu powikłania są osoby posiadające choroby współistniejące oraz mające mniejszą odporność organizmu. Kolejnym powikłaniem, z jakim bardzo często możemy się spotkać to przewlekania się zapalenia oskrzeli. Przewlekłe zapalenie oskrzeli leczy się dużo trudniej, niż zwykłe, wirusowe. W przewlekłym zapaleniu oskrzeli dochodzi do uszkodzenia nabłonka migawkowego, który w ludzkim organizmie ma za zadanie wychwytywanie zanieczyszczeń we wdychanym powietrzu, co dodatkowo sprzyja produkowaniu większej ilości śluzu.

Podczas całego procesu leczenia należy pamiętać, że przewlekłe zapalenie oskrzeli jest dużo gorsze od ostrego (nagłego). Przewlekłe zapalenie oskrzeli prowadzi do poważniejszych powikłań np. rozedmy płuc albo przerostu prawej komory sercowej. Osobom chorującym na przewlekłe zapalenie oskrzeli zaleca się kategorycznie zaprzestać palenia tytoniu, który bardzo często jest czynnikiem prowadzącym do tej choroby. Innym czynnikiem prowadzącym do przewlekłego zapalenia oskrzeli jest przebywanie w środowisku gdzie powietrze jest zanieczyszczone np. osoby pracujące w lakierni samochodowej lub górnicy, osoby te bezwzględnie powinny używać masek ochronnych. U osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli stosuje się leki mające na celu rozszerzenie oskrzeli, najczęściej są to leki wziewne. Leczenie jest procesem długotrwałym, które wymaga od chorego systematyczności w leczeniu i unikaniu zanieczyszczonego powietrza, np. przebywania w towarzystwie osoby palącej.

 

Komantarze